• Sojusz kurdyjsko-amerykański a polsko-amerykański

  Znaczenie rozpadu sojuszu kurdyjko-amerykanskiego wraz z opisem sytuacji w Kurdystanie syryjskim dla sojuszu polsko-amerykanskiego. 
  27 październik 2019 Komentarzy(0)
 • Rzeczpospolita między lądem a morzem

  Autorski wykład dotyczący książki "Rzeczypospolita między lądem a morzem"
  27 październik 2019 Komentarzy(0)
 • Jak Obronić Państwa Bałtyckie

   Raport opublikowany w październiku 2019 r. przez Amerykański think-tank Jamestown Foundation mogący być odpowiedzią na zarzuty dr. Jacka Bartosiaka zawarte w jego wystąpieniu, Salon Dyskusyjny Nowej Konfederacji "Renesans geopolityki" – Michał Lubina vs Jacek Bartosiak. 
   
  24 październik 2019 Komentarzy(0)
 • GEOPOLITYKA

  Witam serdecznie wszystkich miłośników geopolityki i osoby pragnące poszerzać swoją wiedze w tym zakresie. Celem portalu geopolityka jest rozpropagowanie tej interdyscyplinarnej dziedziny nauki oraz, a może przede wszystkim danie możliwości swobodnego wypowiadania się wszystkim zainteresowanym tematyką geo ...
  24 październik 2019 Komentarzy(5324)
Dzisiaj jest: 24 luty 2020 roku
Mój profil tezeusz
login:
tezeusz
Publikuję jako:
Tezeusz
imię i nazwisko:
Tezeusz
państwo:
Poland
województwo:
Małopolskie
miasto:
Kraków
Kilka słów o mnie:

Zdaje sie, że będę pierwszym piszącym na tym forum, bardzo mnie to cieszy. Stworzenie forum poświęconego geopolityce to dobry pomysł. Jeśli chodzi o samą geopolitykę to uważam, że spośród zawartych w niej dyscyplin naukowych największe znaczenie ma ekonomia. Dzisiaj to właśnie ona decyduje o panowaniu nad światem. Nie armia i realizowane z jej pomocą podboje, ale ekonomia. Zapewnienie sobie panowania przez jedno z państw nad drugim odbywa się pokojowo. Na świecie są już instytucje regionalne i ogólno światowe, które to umożliwiają. Mam tu na myśli np. MFW czy UE. Organizacje te realizują cele zlecone przez podmioty je kontrolujące. Dobrym przykładem może być Grecja. Wszyscy widzimy, co się tam dzieje. Grecy nie są już u siebie, stali się zakładnikami. To Niemcy i Francuzi trzymają rękę na kasie, dzięki której będą decydować o losie tego kraju. Europejskiemu oligopolowi nie chodzi o uzdrowienie gospodarki Grecji wręcz przeciwnie chodzi o utrzymywanie jej w stanie permanentnej zależności, dzięki której w każdej chwili będzie można zmusić Greków do posłuszeństwa. Dostrzeganie takich zależności i ich interpretowanie to właśnie zadanie geopolityki. Jak ktoś ma inne zdanie to proszę, niech je wygłosi, chętnie się po spieram.

Ostatnie komentarze
Znajomi